
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.72 mm |
| Termination | Crimp, Receptacle |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Brass |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 10.38 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Receptacle |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Color | Red |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 1 |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Wire/Cable Diameter | 3.43 mm |
| Terminal Material | Brass |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG to 18 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 3.429 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 6.35 mm |
| Tab Length | 6.35 mm |
| Tab Thickness | 812.8 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Sealable | No |
| Stud Size | 6.35 mm x 0.81 mm |
Stock: 259780
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.15560 | $1.55600 |
| 50 | $0.13695 | $6.84750 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.10839 | $54.19500 |
| 1000 | $0.09746 | $97.46000 |
| 3000 | $0.09233 | $276.99000 |
